GüncelAlimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak"

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

-

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan İbrahim Alimoğlu, tecrübenin “gençlerin enerjisiyle” buluşacağı bir yönetim anlayışı ile yola çıktıklarını söyledi.

GENÇLER OLMADAN MADENCİLİK OLMAZ
Hedeflerinin “sürdürülebilir ihracat” olduğunu ifade eden Alimoğlu “İhracatın sürdürülebilir şekilde artması için yönetim kurulumuzda yer alacak gençlerle birlikte yol alacağız. Onlara güveniyor, inanıyoruz. Çünkü madencilik sektörünün geleceği onlarda. Gençler olmadan madencilik olmaz. Onlar bizim tecrübelerimizden, biz onların enerjilerinden faydalanacağız” dedi.

Türkiye’nin doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 60’a ulaştığını belirten Alimoğlu “Hedefimiz doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye genelinde yüzde 75’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmak. Görevimiz ise sektörün 6 milyar dolar olan ihracat gelirini, 2025 yılı sonunda 12 milyar dolara çıkarmak. Tecrübe ve gençlerin enerjisi ile hedefi 12’den vurup, görevimizi tamamlayacağız” diye konuştu.

PROJELER:
Maden Platformu’nun en son İstanbul’da düzenlediği Madencilik Çalıştayı’nın beşincisini yıl sonuna doğru Afyonkarahisar’da gerçekleştireceklerini belirten EMİB Başkan Adayı Alimoğlu projelerini şöyle açıkladı:

MADEN KANUNU
“Maden Kanunu 25 kez değişikliğe uğradı. Sınırları belirli, yönetmeliğin tüm maddeleriyle açık olduğu bir Maden Kanunu’nu elzemdir. Bunun için çalışacağız”

TEK BAKANLIK
“Tabii Varlıklar Bakanlığı’nın kurulmasını talep edeceğiz. Bu konudaki raporumuzu Cumhurbaşkanlığı ile hükümete ileteceğiz”

SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜM
“Türkiye Madenciler Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin aralarında olduğu 16 STK’nın katılımıyla Madencilik Platformu’nu kurduk. Sorunların çözümü için ortak hareket ediyoruz. Bu güç birliği ile sorunlara karşı hızlı çözümler üreteceğiz. İlk olarak madencilere yönelik mazotta ve 4×4’lerde ÖTV indirimi için çalışılacak”

YEŞİL DÖNÜŞÜM
“Bizim için önce insan, sonra çevre, daha sonra maden geliyor. TÜMMER’de sürdürülebilirlik için başlattığımız AB projesini birliğimizde de genişleterek devam edeceğiz”

EMİB METAVERSE’DE OLACAK
“Türk madenlerinin Dünya’ya tanıtılması ve pazarlanması için Metaverse’de projeler hayata geçirilecek”

YURTDIŞI TANITIM
“Farklı kıtalarda Türk doğal taşının tanıtılacağı VR gözlük stantlarıyla, ülkenin potansiyel ocak ve işletmeleri tanıtılacak. Yurtdışı tanıtım etkinlikleri, fuar katılımları, alım heyeti ve sektörel ticaret heyeti organizasyonları artırılarak devam edecek”

GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ
“AMORF Tasarım Yarışması ile mimar, tasarımcı ve öğrencilere birebir ulaşılarak .Türk taşlarının tanıtımına, projelerde kullanılmasına ve katma değerli ürün üretimine katkıda bulunulacak”

URGE projeleri, sektöre istişare zemini sunan ‘Hayatımız Maden Çalıştayı, EMİB bünyesinde büyüyerek devam edecek. Sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri güçlendirilecek”

YENİ BİR KÜLTÜR
“Sürdürülebilir Taş-Mimari için AR-Ge çalışmaları yapılacak. Bu sayede atık moloz problemini ortadan kaldırarak, atık molozu daha yaygın kullanıma ulaştırmayı hatta yeni bir müteahhit kültürü yaratmak hedefleniyor. Taş öğütme kooperatifleri için çalışmalar yapılacak. Maden mühendisliği öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlenecek.

Diğer İçerikler

En iyinin peşinde: Amco Marble

Türkiye’nin ihracatında en önemli duraklardan biri Körfez pazarı… ABD ile birlikte işlenmiş ürün pazarının kalbi… Bu kritik pazarda Türk...

Çetinkaya: Bu bedeller madenciyi çok zorlar

İMİB BAŞKANI ÇETİNKAYA, 2024 İÇİN DEVLET HARÇLARI VE ORMAN BEDELLERİNDE İNDİRİM TALEP ETTİ:Türk ekonomisinde gündem Orta Vadeli Program (OVP)…...

Ocaktan alkışa: Yadataş

Doğaltaş sektöründe rekabet üst seviyede… Hal böyle olunca, müşteriye sunulan malzeme kalitesinin yanına servis kalitesi, hizmet kalitesi eklemek şart...

Tasarımın efendisi

“Tasarım ve İzmir fuarı” deyince aklınıza gelen ilk firmalardan biri… Belki de birincisi. Doğaltaşı teknoloji ile buluşturuyor ve yıllardır...

KPM’de Balıkesir büyüsü

Son dönemde öne çıkan firmalardan Kemalpaşa Marble… Ya da daha çok hafızalara kazınan ismiyle KPM… 2008 yılında Bursa’da açtığı...

İvme’de yeni moda: Brezza & Pianeta Blu

Doğaltaş sektöründe ismi onyx üretimi ile özdeşleşmiş bir firma İvme Mermer… Manisa Saraycık’ta açtığı onyx ocağıyla yola çıkan, ardından...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler