GüncelAlimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak"

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

-

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan İbrahim Alimoğlu, tecrübenin “gençlerin enerjisiyle” buluşacağı bir yönetim anlayışı ile yola çıktıklarını söyledi.

GENÇLER OLMADAN MADENCİLİK OLMAZ
Hedeflerinin “sürdürülebilir ihracat” olduğunu ifade eden Alimoğlu “İhracatın sürdürülebilir şekilde artması için yönetim kurulumuzda yer alacak gençlerle birlikte yol alacağız. Onlara güveniyor, inanıyoruz. Çünkü madencilik sektörünün geleceği onlarda. Gençler olmadan madencilik olmaz. Onlar bizim tecrübelerimizden, biz onların enerjilerinden faydalanacağız” dedi.

Türkiye’nin doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 60’a ulaştığını belirten Alimoğlu “Hedefimiz doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye genelinde yüzde 75’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmak. Görevimiz ise sektörün 6 milyar dolar olan ihracat gelirini, 2025 yılı sonunda 12 milyar dolara çıkarmak. Tecrübe ve gençlerin enerjisi ile hedefi 12’den vurup, görevimizi tamamlayacağız” diye konuştu.

PROJELER:
Maden Platformu’nun en son İstanbul’da düzenlediği Madencilik Çalıştayı’nın beşincisini yıl sonuna doğru Afyonkarahisar’da gerçekleştireceklerini belirten EMİB Başkan Adayı Alimoğlu projelerini şöyle açıkladı:

MADEN KANUNU
“Maden Kanunu 25 kez değişikliğe uğradı. Sınırları belirli, yönetmeliğin tüm maddeleriyle açık olduğu bir Maden Kanunu’nu elzemdir. Bunun için çalışacağız”

TEK BAKANLIK
“Tabii Varlıklar Bakanlığı’nın kurulmasını talep edeceğiz. Bu konudaki raporumuzu Cumhurbaşkanlığı ile hükümete ileteceğiz”

SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜM
“Türkiye Madenciler Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin aralarında olduğu 16 STK’nın katılımıyla Madencilik Platformu’nu kurduk. Sorunların çözümü için ortak hareket ediyoruz. Bu güç birliği ile sorunlara karşı hızlı çözümler üreteceğiz. İlk olarak madencilere yönelik mazotta ve 4×4’lerde ÖTV indirimi için çalışılacak”

YEŞİL DÖNÜŞÜM
“Bizim için önce insan, sonra çevre, daha sonra maden geliyor. TÜMMER’de sürdürülebilirlik için başlattığımız AB projesini birliğimizde de genişleterek devam edeceğiz”

EMİB METAVERSE’DE OLACAK
“Türk madenlerinin Dünya’ya tanıtılması ve pazarlanması için Metaverse’de projeler hayata geçirilecek”

YURTDIŞI TANITIM
“Farklı kıtalarda Türk doğal taşının tanıtılacağı VR gözlük stantlarıyla, ülkenin potansiyel ocak ve işletmeleri tanıtılacak. Yurtdışı tanıtım etkinlikleri, fuar katılımları, alım heyeti ve sektörel ticaret heyeti organizasyonları artırılarak devam edecek”

GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ
“AMORF Tasarım Yarışması ile mimar, tasarımcı ve öğrencilere birebir ulaşılarak .Türk taşlarının tanıtımına, projelerde kullanılmasına ve katma değerli ürün üretimine katkıda bulunulacak”

URGE projeleri, sektöre istişare zemini sunan ‘Hayatımız Maden Çalıştayı, EMİB bünyesinde büyüyerek devam edecek. Sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri güçlendirilecek”

YENİ BİR KÜLTÜR
“Sürdürülebilir Taş-Mimari için AR-Ge çalışmaları yapılacak. Bu sayede atık moloz problemini ortadan kaldırarak, atık molozu daha yaygın kullanıma ulaştırmayı hatta yeni bir müteahhit kültürü yaratmak hedefleniyor. Taş öğütme kooperatifleri için çalışmalar yapılacak. Maden mühendisliği öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlenecek.

Diğer İçerikler

EMİB Xiamen 2025 hazırlıklarına başladı

Türk doğal taş sektörü, Çin’e 1 milyar dolar ihracat yaptığı 2013 yılına geri dönmeyi hedefliyorTürk doğal sektörü, Çin’de Türk...

Coverings 2024 gelecek nesillere ilham verdi

İlgili iş kollarından neredeyse 25.000 sektör profesyoneli, 22-25 Nisan tarihleri arasında Atlanta, Georgia’daki Georgia World Congress Center’da düzenlenen Coverings...

Maden ihracatında yüzde 4.5’lik artış

2023 yılının Ocak-Nisan döneminde 1 milyar 784 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren maden sektörü, 2024’ün aynı döneminde ihracatını yüzde 4,53...

Türk doğaltaş sektörü 19 ülkeden, 40 ithalatçıyı İzmir MARBLE Fuarı’na getiriyor

2024 yılının ilk çeyreğinde arı gibi çalışarak Suudi Arabistan, İngiltere, Güney Kore ve Çin’de pazarlama faaliyetleri yapan Ege Maden...

Marble İzmir’de kurulum başladı

Marble İzmir’de ilk doğaltaş alana getirildi17 - 20 Nisan 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

İMİB’den ‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Batal, “İMİB olarak, Türk doğal taşını dünyada bir marka haline getirmek için kapsamlı...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler