Güncel Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak"

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

-

Alimoğlu: “Gençlerin enerjisi tecrübe ile buluşacak”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan İbrahim Alimoğlu, tecrübenin “gençlerin enerjisiyle” buluşacağı bir yönetim anlayışı ile yola çıktıklarını söyledi.

GENÇLER OLMADAN MADENCİLİK OLMAZ
Hedeflerinin “sürdürülebilir ihracat” olduğunu ifade eden Alimoğlu “İhracatın sürdürülebilir şekilde artması için yönetim kurulumuzda yer alacak gençlerle birlikte yol alacağız. Onlara güveniyor, inanıyoruz. Çünkü madencilik sektörünün geleceği onlarda. Gençler olmadan madencilik olmaz. Onlar bizim tecrübelerimizden, biz onların enerjilerinden faydalanacağız” dedi.

Türkiye’nin doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 60’a ulaştığını belirten Alimoğlu “Hedefimiz doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye genelinde yüzde 75’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmak. Görevimiz ise sektörün 6 milyar dolar olan ihracat gelirini, 2025 yılı sonunda 12 milyar dolara çıkarmak. Tecrübe ve gençlerin enerjisi ile hedefi 12’den vurup, görevimizi tamamlayacağız” diye konuştu.

PROJELER:
Maden Platformu’nun en son İstanbul’da düzenlediği Madencilik Çalıştayı’nın beşincisini yıl sonuna doğru Afyonkarahisar’da gerçekleştireceklerini belirten EMİB Başkan Adayı Alimoğlu projelerini şöyle açıkladı:

MADEN KANUNU
“Maden Kanunu 25 kez değişikliğe uğradı. Sınırları belirli, yönetmeliğin tüm maddeleriyle açık olduğu bir Maden Kanunu’nu elzemdir. Bunun için çalışacağız”

TEK BAKANLIK
“Tabii Varlıklar Bakanlığı’nın kurulmasını talep edeceğiz. Bu konudaki raporumuzu Cumhurbaşkanlığı ile hükümete ileteceğiz”

SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜM
“Türkiye Madenciler Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin aralarında olduğu 16 STK’nın katılımıyla Madencilik Platformu’nu kurduk. Sorunların çözümü için ortak hareket ediyoruz. Bu güç birliği ile sorunlara karşı hızlı çözümler üreteceğiz. İlk olarak madencilere yönelik mazotta ve 4×4’lerde ÖTV indirimi için çalışılacak”

YEŞİL DÖNÜŞÜM
“Bizim için önce insan, sonra çevre, daha sonra maden geliyor. TÜMMER’de sürdürülebilirlik için başlattığımız AB projesini birliğimizde de genişleterek devam edeceğiz”

EMİB METAVERSE’DE OLACAK
“Türk madenlerinin Dünya’ya tanıtılması ve pazarlanması için Metaverse’de projeler hayata geçirilecek”

YURTDIŞI TANITIM
“Farklı kıtalarda Türk doğal taşının tanıtılacağı VR gözlük stantlarıyla, ülkenin potansiyel ocak ve işletmeleri tanıtılacak. Yurtdışı tanıtım etkinlikleri, fuar katılımları, alım heyeti ve sektörel ticaret heyeti organizasyonları artırılarak devam edecek”

GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ
“AMORF Tasarım Yarışması ile mimar, tasarımcı ve öğrencilere birebir ulaşılarak .Türk taşlarının tanıtımına, projelerde kullanılmasına ve katma değerli ürün üretimine katkıda bulunulacak”

URGE projeleri, sektöre istişare zemini sunan ‘Hayatımız Maden Çalıştayı, EMİB bünyesinde büyüyerek devam edecek. Sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri güçlendirilecek”

YENİ BİR KÜLTÜR
“Sürdürülebilir Taş-Mimari için AR-Ge çalışmaları yapılacak. Bu sayede atık moloz problemini ortadan kaldırarak, atık molozu daha yaygın kullanıma ulaştırmayı hatta yeni bir müteahhit kültürü yaratmak hedefleniyor. Taş öğütme kooperatifleri için çalışmalar yapılacak. Maden mühendisliği öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer İçerikler

Çetinkaya: İlk hedef izin süreçlerinin kısaltılması

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) yeni başkanı Rüstem Çetinkaya, yönetim kurulu ile birlikte yeni dönemin rotasını belirlediklerini ifade ederek...

Alimoğlu’ndan birlik mesajı

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği içerisinde en yoğun katılımlı ve heyecanlı geçen genel kurul sonrasında Ege...

Doğaltaştan bir kale: İstinyePark

İster AVM deyin, ister alışveriş merkezi… Türkiye’nin ticaret yaşamında olduğu kadar, sosyal yaşamında da giderek daha önemli bir yere...

EMİB’in yeni başkanı İbrahim Alimoğlu

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin olağan seçimli genel kurul toplantısında başkanlığa İbrahim Alimoğlu seçildi. İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen Ege Maden...

EMİB Başkanı Mevlüt Kaya’dan veda mesajı

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde 2014-22 yılları arasında 8 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mevlüt Kaya görev süresinin dolmasına günler...

TÜMMER’de Hanefi Şimşek dönemi

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği'nin (TÜMMER) Olağan Genel Kurulu'nda tek listeyle seçime giren Hanefi Şimşek başkanlığa seçildi. Ankara'daki...

Çok Okunanlar

- Advertisement -

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler