GüncelAMORF ödülleri Efes Antik Kenti’nde sahiplerini buluyor

AMORF ödülleri Efes Antik Kenti’nde sahiplerini buluyor

-

AMORF ödülleri Efes Antik Kenti’nde sahiplerini buluyor

Türkiye’nin doğal taş ihracatında lider konumda olan, ihracatının yüzde 80’inini işlenmiş ürün olarak ihraç eden Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle bu sene 3’üncüsünü düzenlediği AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nda ödüller 14 Ekim’de sahiplerini buluyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla, doğal taş sektöründe mimarlar ve tasarımcılar arasında köprü görevi gören AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışmamızı bu yıl 3’üncü kez düzenliyoruz. Profesyonel kategoride 237, öğrenci kategorisinde 168 ve sınırsız kategorisinde 15 başvuru olmak üzere 400’ün üzerinde başvuru aldığımız yarışmamızın ödül törenini 14 Ekim’de yine Efes Antik Kenti’nde sektörümüzün gala gecesi olarak geniş bir katılımla gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu

Alimoğlu, “Öğrenci, Profesyonel ve Sınırsız kategorilerdeki katılımcı portföyünden de anlaşılacağı üzere, yarışmamız klasik bir mimarlık yarışması değil, tasarımla ve üretimle ilgili tüm branşlara açılmış, doğaltaşı hayatın her alanında kullanılmasına yönelik tasarımlara ulaşmanın hedeflendiği bir yarışmadır. Modern, yeni nesil dış mekan ve iç mekan mobilya, aksesuar ve uygulamalarıyla ilgili proje ve tasarımların yer almasının yanı sıra bu sene daha kreatif, fonksiyonel, bir bileşeni tüm alanlarda kullanabilecekleri tasarım projelerinin yer alması için skalamızı genişleterek AMORF Modüler’i de ekledik” dedi.

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nda yer alan tasarım projelerinde dünyanın yeni dinamiği sürdürülebilirliği de gözettiklerini vurgulayan İbrahim Alimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

“Mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması, çevre dostu olma ve çevre normlarına uygunluk sağlaması da bizim için çok önemli bir kriterdi. Geçen sene dereceye giren yarışmacılarımız tasarımlarını EİB desteğiyle ürettirme fırsatı elde ederken, dünyanın önde gelen okullarında yurtdışı eğitim bursu şansı yakaladı. Nakdi ödüllerden ziyade yurtdışı eğitim bursu ve Ürün ve İş Geliştirme Mentörlüğü ödülleri yarışmacılarımızın gelecekleri için çok önemli. Finale kalan projeler arasından seçilen bir projeye 1 yıllık ürün ve iş geliştirme mentörlüğü sağlıyoruz. Tecrübe aktarımı hem networklerini genişletmelerini sağlayacak hem de kariyerlerinde onlarca adım ileri taşıyacaktır. Bugün ülkemizi dünyada temsil eden Türkiye’nin gururu olan tasarımcılarımız bu yarışmalarımızdan çıkıyor. Tasarıma yaptığımız yatırımlarla doğal taş ihracatında işlenmiş ürün payını Türkiye genelinde yüzde 80’e, Ege Bölgesi’nde de yüzde 90’a çıkarmayı amaçlıyoruz.”

2020 yılında işlenmiş ürün ihracatımız ilk kez 1 milyar doları aştı. 2021 yılında yüzde 21’lik artışla 1 milyar 283 milyon dolara çıktı. 2021 yılında Türkiye’nin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payı yüzde 61’e yükseldi.

2022 yılı Ocak-Eylül döneminde Türkiye geneli doğaltaş ihracatı yüzde 2,7 artışla 1,6 milyar dolar olarak gerçekleştirildi. İşlenmiş ürün ihracatı ise 9 aylık dönemde yüzde 16 artışla 1 milyar 59 milyon dolar olarak gerçekleşti. İşlenmiş ürün ihracatının payı yüzde 66 olarak gerçekleşti.

Ocak-Eylül döneminde Türkiye’nin doğaltaş ihracatında yüzde 9 artışla 375 milyon dolarla ABD ilk sırada yer alırken, Çin ise 323 milyon dolarla ikinci ticaret ortağımız. Hindistan’a yüzde 51,8 ivmeyle 93 milyon dolar, İsrail’e yüzde 22 artışla 82 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 3 artışla 79 milyon dolar ihracatımız var.

Doğal Taş Gala Gecesi ve 3’üncü AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması Ödül Töreni

Yarışma final gecesi “Doğal Taş Gala Gecesi” temasıyla genişletilerek bir sektör toplantısı şeklinde düzenlenecek olup, organizasyon kapsamında en fazla ihracat yapan firmalara, katma değerli ürün ihracatçısı firmalara ve yeni pazarlara ihracat yapan firmalara ödül verilmesi, böylelikle sektör firmalarının başarılarının ve ihracata katkılarının devamlılığının sağlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda 14 Ekim 2022 Cuma günü saat 19:00’da Efes Antik Kentinde Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül töreni ve Doğal Taş Gala Gecesi gerçekleştirilecek.

AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması hakkında

Katılım kategorileri;

Öğrenci Kategorisi

Profesyonel Kategorisi

Sınırsız Kategorisi

Ödüller neler?

1) Para Ödülleri

Öğrenci Kategorisi

  • Birincilik Ödülü 25.000 TL
  • İkincilik 20.000 TL
  • Üçüncülük 15.000 TL

Profesyonel Kategori

  • Birincilik Ödülü 50.000 TL
  • İkincilik 40.000 TL
  • Üçüncülük 30.000 TL

Sınırsız Kategorisi

  • 15.000 TL – Sadece 1 Tasarıma ödül verilecektir.

2) Üretim Desteği

3) Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü

4) Ürün ve İş Geliştirme Mentörlüğü

Jüride kimler var?

Bilge Altuğ (9016 Mimarlık, Mimar)

Miray Arslan (Batı Ege Mermer, Yönetim Kurulu Üyesi)

Ömer Selçuk Baz (Mimar, Yalın Mimarlık)

Abdurrahman Çekim (Baraka Mimarlık, Mimar)

Sertaç Ersayın (Dünya Tasarım Örgütü (WDO) YK Üyesi, End. Tasarımcı)

Gökhan Karakuş (Tasarımcı, Kuratör)

Tanju Özelgin (TO STUDIO, Tasarımcı)

Reyhan Sezgin (Sezgin Mermer A.Ş., Kurucu Ortak)

Dürrin Süer (M artı D Mimarlık, Mimar)

Heval Zeliha Yüksel (Öğretim Görevlisi, Mimar)

 

-Üretim Desteği ve Ürün ve İş Geliştirme Mentörlüğü ödülleri final gecesinde kazananlar açıklandıktan sonra kazananlar ile yapılacak mülakatlar sonrasında sahiplerini bulacak.

Diğer İçerikler

Türk doğaltaş sektörü 19 ülkeden, 40 ithalatçıyı İzmir MARBLE Fuarı’na getiriyor

2024 yılının ilk çeyreğinde arı gibi çalışarak Suudi Arabistan, İngiltere, Güney Kore ve Çin’de pazarlama faaliyetleri yapan Ege Maden...

Marble İzmir’de kurulum başladı

Marble İzmir’de ilk doğaltaş alana getirildi17 - 20 Nisan 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

İMİB’den ‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Batal, “İMİB olarak, Türk doğal taşını dünyada bir marka haline getirmek için kapsamlı...

Türk doğaltaş ihracatçıları Çin’den umutlu döndü

Dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşma noktası Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen 24. Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı...

EMİB’in 2024 hedefi 1 milyar 250 milyon dolar

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “2024 yılı sonunda Maden sektörümüzün toplamda 6,5 milyar dolar, doğal...

Alacakaya’dan prestij projesi: Dubai Hills Golf Place

Yıllara meydan okuyan markalar yaratmak büyük bir ayrıcalık… Rosso Levanto ile Black Pearl ile, Cream Karaman ile bu anlamda...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler