GüncelAmorf ödülleri sahiplerini buldu

Amorf ödülleri sahiplerini buldu

-

Amorf ödülleri sahiplerini buldu

Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin (EMİB) bu sene ikinci kez düzenlediği AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın ödül gecesi Efes Antik Kenti’nde “Doğal Taş Gala Gecesi Efes 21” temasıyla gerçekleştirildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin (EMİB), Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül gecesinin ikincisi bu yıl Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirildi. “Doğal Taş Gala Gecesi Efes’ 21” temasıyla kapsamı genişletilen gecede, sektörün katma değerli ürün ihracatına yönelimini artırmak üzere bu yıl ihracat yapan 30 adet mermer firmasına da farklı kategorilerde ödüller verildi. İkincisi düzenlenen AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması bu yıl toplamda 402 başvuru alırken 7 adet proje ödülün sahibi oldu.

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül gecesi; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu ve Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu katılımıyla gerçekleşti.

Turagay: Bu yarışma uluslararası arenada da bilinen bir yarışma haline gelecek

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay

Türkiye’nin dünya mermer rezervlerinin yüzde 33’üne sahip olduğunu ve 15 milyar metreküp dünya rezervinin 5 milyar metreküpünün Türkiye’de olduğunu dile getiren Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ödül töreninde şu açıklamalarda bulundu; “Türkiye’de ilk 9 ayda 1,6 milyar dolar doğal taş ihracatı yapıldı ve mermer bunun yüzde 95’ini oluşturuyor. Mermerde güzel bir gelişme var; blok mermerden işlenmiş mermere geçiliyor ve işlenmiş mermerin toplam ihracattaki payı yüzde 57’lere ulaşmış durumda. En önemli pazarı oluşturan Amerika, toplam ihracatın yüzde 18’ini oluşturuyor. Bu pazarda daha yüksek pay almamız lazım onun için daha fazla çalışılması lazım. Geçen sene ilki, bu sene ikincisi yapılan Amorf Tasarım yarışması gençlerin önünü açmak ve destek olmak için önemli bir yarışma. Gelecekte göreceksiniz bu yarışma uluslararası arenada da bilinen bir yarışma haline gelecek.”

Gülle: Bize düşen, Turkish Stone markasını daha da güçlendirmek

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise konuşmasında; Türkiye ekonomisinin gelişip büyümesi ve dünya ile rekabet edebilir olmasının yolunun katma değerli ihracattan geçtiğini hepimiz biliyoruz. Amorf Doğal Taş Tasarım Yarışması’nı önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Hammadde bolluğunun yanı sıra ülkemizde doğal taş sektörü, çeşit ve renk açısından zenginliği, sektörel tecrübe üstünlüğü, deniz ulaşımında nakliye kolaylığı, geniş renk skalası, öncü teknolojileri kullanması gibi özellikleri sayesinde dünya doğal taş piyasasının önemli oyuncularından biri konumunda bulunuyor. Şimdi bize düşen, Turkish Stone markasını daha da güçlendirerek, küresel piyasalarda oluşan olumlu havayı, katma değerli ihracatımızla taçlandırmak. 300 binden fazla istihdam üreten doğal taş sektörü, ülkemizin tanıtımına sağladığı katkıyla da büyük önem taşıyan bir sektör” diye konuştu. 

Kaya: AMORF sektörün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlayacak

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Efes Antik Kenti’nde bu etkinliği gerçekleştirmenin nedenini ülkemizin tasarım ve sanat konusunda dünyadaki yerinin binlerce yıl öncesinden beri ilk sırada olduğunu kendimize hatırlatmak olduğunu söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise şunları söyledi: “Tüm dünyanın akın akın ziyaret ettiği, hayranlıkla baktığı Antik Kentlerimiz, Türk doğal taşın her çeşidini barındıran, sanatın, mimarinin, tasarımın en üst noktasını simgeleyen gurur kaynaklarımızdır. Mimarlık, güzel sanatlar, tasarım bölümleri öğrencileri ve mezunlarının yanı sıra herkesi kucaklayan “sınırsız” kategorisiyle birlikte AMORF, doğal taşa gönül vermiş herkese kapısını açmış, yurtiçindeki başarısını, uluslararası arenaya da taşımanın hazırlıklarına da uzun zaman önce başlamıştır. AMORF sektörün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlayacak, mimarlar ve tasarımcılarla sektör arasında bir köprü görevi üstlenecek. Bu akşam ikinci ödül törenimizde ise; 2020 yılında Birliğimizin gerçekleştirdiği 582 milyon dolarlık doğal taş ihracatına altı kategoride en çok katkı sağlayan 30 firmamıza altı ayrı kategoride ödüllerinin takdimini gerçekleştirdik. Sektörümüze bir ömür boyu hizmet eden bir Duayen ismimize de Ege Maden İhracatçıları Birliği Onur Ödülünü takdim etme mutluluğunu yaşadık. Türk madencilik sektörü olarak 2021 yılının Ocak – Eylül ayında “İnadına üretim, inadına ihraca” sloganıyla hareket ederek, Madencilik Platformundaki 16 STK güçlerimizi birleştirerek ihracatımızı yüzde 48 arttırarak 3 milyar dolardan 4,4 milyar dolara taşıdık. 2021 yılı sonunda ihracatımızın 6 milyar dolara ulaşacağına inanıyoruz.”

Genç: Tarihimizin zirve noktası

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç ise; “Bugün itibariyle ülkemizde 15 bin adet maden ruhsatı mevcut olup, bu ruhsatların üçte birini II-B Grubu maden ruhsatları oluşturmaktadır. Yaklaşık 7 bin 500 adet işletme izinli sahamızın da 2 bin adedi doğal taş grubunda yer almaktadır. İşletme faaliyet raporlarındaki beyanlara göre 2020 yılında II-B Grubu ruhsatlarda toplam 14 milyon 704 bin ton üretim gerçekleştirilmiş ve bu üretimlere istinaden 215 milyon liradan fazla Devlet Hakkı tahsil edilmiştir. Üretim, ihracat ve istihdam rakamları incelendiğinde, tabii kaynaklar sektörünün bugün ulaştığı seviye, tarihimizin zirve noktasıdır” açıklamasında bulundu.

Dinçer: İhracatımız yüzde 14 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise; “Her birimizin bildiği üzere dünya maden rezervleri açısından belli başlı madenlerde zengin olan Türkiye, doğal taş özelinde de son derece stratejik bir konumda bulunmakta. Dünya doğal taş ithalatı 2020 yılında 15,1 milyar dolardı. Bunun yaklaşık yüzde 38’ini, yani 5,8 milyar dolarını mermer ve traverten ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin Dünya sıralamasına baktığımızda doğal taş genelinde Çin ve Hindistan’dan sonra ihracatta yüzde 10,3’lük pay ile 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Mermer-traverten ihracatı ve üretiminde ise dünyada ilk sıradayız. Bu yılın ilk 9 aylık dönemine baktığımızda ise; 4,38 milyar dolarlık maden ihracatımızın yüzde 36’sını doğal taş ihracatı oluşturduğunu görülmekte. Bu dönemde, 1,56 milyar dolar olan toplam doğal taş ihracatımızda 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 29 artış yaşadık. Pandemi öncesi dönem ile karşılaştırdığımızda ise doğal taş ihracatımızda 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 14 artış yaşandığını görüyoruz” diye açıklamada bulundu.


Jüri üyeleri

Dr.Can Özcan, Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı
Prof.Dr.Gülay Hasdoğan ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı;
Sertaç Ersayın Dünya Tasarım Örgütü (WDO) YK Üyesi,End.Tasarımcı;
Tanju Özelgin Tasarımcı.
Prof.Dr.Demet Binan, Mimarlık Bölümü Restorasyon
Gülçin Çalandağ Mimar
Heval Zeliha Yüksel Mimar,Öğretim Görevlisi;
Melike Altınışık MAA – Melike Atınışık Mimarlık Kurusucu Y.Mimar;
Emre Arolat M.Arch. Hon.Faİa, RIBA;
Tamer Aksüt / İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkan Yardımcısı;
Esra Kazmirci / İç Mimar;
Melike Alpay Özmen / Alpay Mermer Yönetim Kurulu Başkanı;
Remzi BONCUK / Çizgi Mermer ve Granit Şirketi Firma Ortağı
Reyhan Sezgin Sezgin / Marble Kurucu Ortağı;
Hüseyin TOKMAN / Natur Stone Firma Sahibi
Seçkin Pirim / Heykeltraş

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması ödül alan projeler
“İç Mekan mobilya, aksesuar ve uygulamaları” ödülü
– Tan Nuhoğlu
– Merve Selin Demirbaş – Melda Seray Demirbaş
“Dış Mekan mobilya, aksesuar ve uygulamaları” ödülü
– Kemal Şayli
“Mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin tasarım projeleri” ödülü
– Abdulhamid İçöz – Merve Kanat İçöz
– Ahmet Ünveren
– Merve Turan – Merve Hilal Aktaş
“Sınırsız” kategorisinde ödül
– Emre Çalışkan

İhracat Başarı Ödülleri ve EMİB Onur Ödülü
“Ege Maden İhracatçıları Birliği’ne 2020 Yılında Üye Olan ve en fazla ihracat yapan 5 firma”
– HAKAN ŞEN MERMER
– KAYMER DOĞAL TAŞ
– MSA DOĞAL TAŞ
– PİANO MERMER
– RAVİNİ MADENCİLİK

Yeni Pazarlara En Fazla İhracat Yapan 5 Firma
– DELTA NATÜREL TAŞ
– DERVİŞOĞLU TRAVERTEN
– EGE ANTİK MERMER
– REİSOĞLU MERMER
– TURKMAR MERMER

Blok Doğaltaş İhracatına En Çok Katkı Sağlayan 5 Firma
– HUAMEI MADEN
– OLİMAR MADENCİLİK
– RAVİNİ MADENCİLİK
– SELAHATTİN ÇINAR,
– TAŞ ZAMANI MERMER

İşlenmiş Doğaltaş İhracatında ilk 5 Firma
– ADAMER IC VE DIS TICARET
– AYMAR DOĞALTAŞ
– CEM-MER DOĞALTAŞ
– EMEK MERMER
– METAMAR MERMER GRANIT MADENCILIK

İşlenmiş Doğaltaş İhracatına En Çok Katkı Sağlayan Firmalar
– DINC MERMER
– HUKA DOĞALTAŞ
– İZM İÇ VE DIŞ TİCARET
– MEGAMER PROJE MERMER
– TİRMAR MADEN

En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan 5 Firma

En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan 5. Firma
– ANKAMER MADENCİLİK
En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan 4. Firma
– TUREKS-GM MERMER
En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan 3. Firma
– DÜNYA TAŞ
En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan 2. Firma
– ŞUAYP DEMİREL
En Fazla Doğaltaş İhracatı Yapan Firma
– AYTAN MERMER

Ege Maden İhracatçıları Birliği Onur Ödülü
– Nihat KÖMÜRCÜOĞLU

Diğer İçerikler

İvme iki yıldızı: Pianeta Blu & Brezza

Onyx üretiminde Türkiye’nin öncü firmalarından biriydi önce İvme Marble… Ardından Torbalı’da açtığı plaka galerisi ile yeni bir yatırıma imza...

Pekin Büyükelçisi Musa: Çin emlak sektörü 2 yıl içinde dengeye oturur

TÜRKİYE’NİN PEKİN BÜYÜKELÇİSİ İSMAİL HAKKI MUSA, MARBLE TREND’E KONUŞTU:MARBLE TREND ÖZEL RÖPORTAJYıl 2018… Xiamen Fuarı… Dönemin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir...

Marka olma yolunda: Spica & Tyana

2022 Bursa Blok Fuarı’nda tanıştık bu ikiliyle… Üretimine henüz birkaç gün önce başlanmış, ilk çıkan bloklar apar topar Bursa’ya...

Egeli madenciler Ege Bölgesi’nde ihracat artış rekortmeni oldu

'Kritik minerallere yatırım yapılmalı'“Hayatımız Maden” mottosuyla yer altındaki zenginlikleri çevreci bir yaklaşımla ekonomiye kazandıran Türk madencilik sektörü 2024 yılının...

‘Bu mücevherin değerini biliyoruz’

Xiamen Fuarı’nda herkesin gözüne çarpan detay aynıydı. Çinli firmaların yeşil ve sarı tonlarında, hareketli, butik taşlara olan ilgisinin fark...

Özçınar’ın yeni rengi: Çınar Black

Doğaltaş sektörünün köklü firmalarından Özçınar Mermer… 1984 yılında kurulan, Isparta, Burdur, Denizli, Muğla, Konya ve Eskişehir’de toplam 7 adet...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler