GüncelEmiroğlu: Maden sektörü bir bütündür

Emiroğlu: Maden sektörü bir bütündür

-

Emiroğlu: Maden sektörü bir bütündür

 

Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, sektörde nisan ayında yapılacak birlik seçimleri öncesi bir açıklama yayınladı. Madencilik sektöründe 16 STK’nın sağladığı birliğin çok değerli olduğunun altını çizen Emiroğlu, sektörde ‘metalci’, ‘kömürcü’, ‘mermerci’ gibi ayrım yapmanın hata olacağını belirtti. Açıklama şöyle:

“Değerli Meslektaşlarım,

Dünyanın en zor, en meşakkatli, en riskli ama bir o kadar da onurlu mesleğine sahibiz. Bizler madenciyiz.

Buna rağmen madencilik sektörü olarak, tabi olduğumuz birçok yasa ve yönetmelik ile artan çevresel baskılar nedeniyle işletmeleri açmakta, geliştirmekte, üretim yapmakta inanılmaz zorluklar yaşıyoruz.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi, ruhsat güvencesinin arttırılması için büyük mücadeleler vermeye devam ediyoruz.

Yıllar sürebilen izin süreçlerindeki belirsizlikler, artık ödenemez seviyeye ulaşan orman izin bedelleri, yüksek ruhsat bedelleri ve devlet hakları sektör üzerinde ağır bir yük oluşturuyor. Tüm bu olumsuzluklar yatırımların önünü kesiyor. Sektörümüz hiç de hak etmediği biçimde baskılanıyor. Bu dönem devlet kurumları dahi arama ve sondaj yapmakta, izin almakta zorlanıyor.

Sektörler ancak dayanışma ruhu ile hareket ederek, birlik beraberliklerini sağlayarak olumsuzlukları aşabilir ve mücadelelerinde başarıya ulaşabilir.  Sektörün 16 STK’sının 9-10 sene gibi çok uzun bir süreçte oluşturduğu Madencilik Platformu, devlet kurumlarına ortak akıl ile, tek ses ile gidilmesini sağlıyor ve karşılık buluyor. İşte bu nedenle sektörümüzün birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi son derece önemli.

Önümüzdeki günlerde İhracatçı Birliklerinin, sektör STK’larının seçimleri yapılacak. İMİB ve EİB’de başkanlığa aday arkadaşlarımız var. Tüm adaylar kendi ekipleriyle seçim çalışmalarını sürdürüyor. Ancak seçim hırsıyla sektörde ‘metalci’, ‘kömürcü’, ‘mermerci’ gibi ayrım yapmaya, birlikteliği parçalamaya yönelik söylemlerde bulunmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyor; söylemediğim ifadelerin de adım kullanılarak bana ithaf edilmesini ve sosyal medya aracılığıyla yayınlanmasını doğru bulmadığımı açıklama gereği duyuyorum.

Bizler mermercisi, kömürcüsü, altıncısı, metalcisi, endüstriyel hammadde üreticileri olarak aynı çatı altında madencilik sektörünü temsil ediyoruz ve sektörün sağlıklı faaliyet göstermesi için çaba sarf ediyoruz. Kazanan aday tüm alt bileşenlerin başkanı olacak. Seçilen Yönetim-Denetim Kurulları, TİM delegeleri mevcut birliğin bir kısmını değil, tüm üyelerini temsil edecek.

‘Metalcilerin, kömürcülerin, altıncıların ihracatçı birliklerinde yönetimi ele geçireceği, bir daha mermercilerin yönetime gelemeyeceği’ gibi bir tehlikeden söz etmek, sektörümüzü kendi içinde bölmek, düşmanlaştırmak kimseye yarar getirmez. Kaldı ki Birliklerde seçilme hakkı bulunan her üye, ister mermerci, ister metalci olsun, Başkan da olur, Yönetim Kuruluna da seçilir. Buna bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Genel Kurul karar verecektir. Bunu, 1948 yılında kurulmuş ve üyelerinin büyük çoğunluğu metal, endüstriyel hammadde, kömür, altın, krom ve az sayıda mermer üreten firmalardan oluşan TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ Başkanlığına layık görülen bir MERMERCİ olarak dile getiriyorum. 

Lütfen sektöre zarar verecek şahsi hırslardan, maksadını aşan söylevlerden, konuşulmayanı konuşulmuş gibi göstermekten uzak duralım. Seçim süreçlerini sektörümüze yakışır bir şekilde, demokratik bir ortamda, dargınlık ve kırgınlıklara yol açmadan tamamlamalıyız. 

Seçimi kim kazanırsa kazansın tebrik etmeli, hep beraber el ele vererek kapıdan çıkmalıyız. Sonrasında da sektörün sorunlarının çözümü için mermerci, kömürcü, metalci, altıncı ayrımı yapmadan hep birlikte çalışmalıyız. 

Ben bu vesileyle tüm adaylara başarılar diliyorum. Şahsım adına da, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği olan sektörümüze her zaman ve her koşulda katkıda bulunmaya çalışacağımın bilinmesini istiyor, saygılar sunuyorum.”

 

 

 

 

 

 

Diğer İçerikler

EMİB Xiamen 2025 hazırlıklarına başladı

Türk doğal taş sektörü, Çin’e 1 milyar dolar ihracat yaptığı 2013 yılına geri dönmeyi hedefliyorTürk doğal sektörü, Çin’de Türk...

Coverings 2024 gelecek nesillere ilham verdi

İlgili iş kollarından neredeyse 25.000 sektör profesyoneli, 22-25 Nisan tarihleri arasında Atlanta, Georgia’daki Georgia World Congress Center’da düzenlenen Coverings...

Maden ihracatında yüzde 4.5’lik artış

2023 yılının Ocak-Nisan döneminde 1 milyar 784 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren maden sektörü, 2024’ün aynı döneminde ihracatını yüzde 4,53...

Türk doğaltaş sektörü 19 ülkeden, 40 ithalatçıyı İzmir MARBLE Fuarı’na getiriyor

2024 yılının ilk çeyreğinde arı gibi çalışarak Suudi Arabistan, İngiltere, Güney Kore ve Çin’de pazarlama faaliyetleri yapan Ege Maden...

Marble İzmir’de kurulum başladı

Marble İzmir’de ilk doğaltaş alana getirildi17 - 20 Nisan 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

İMİB’den ‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Batal, “İMİB olarak, Türk doğal taşını dünyada bir marka haline getirmek için kapsamlı...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler