GüncelEski günlerdeki gibi

Eski günlerdeki gibi

-

Eski günlerdeki gibi

Yaşam bazı şeylerin değerini acı derslerle anlatıyor bazen. 2020’ye kadar bir fuardan diğerine koştururken, uzun yolculuklardan, aktarmalardan, sürekli valiz hazırlamaktan şikayet ederken, fuarlara, dostlara hasret kaldığımız o günleri hatırlayın. Hepimizin aklında aynı soru vardı…. “Bir daha o eski fuarları, tıklım tıklım dolu holleri ne zaman göreceğiz…” Ne mutlu ki, doğaltaş sektörü 24-27 Mart 2022 tarihlerinde bir kez daha Marble İzmir’de buluştu, doğaltaşın bayramını ‘eski günlerdeki gibi’ kutladı, kucaklaştı.

Dedik ya, “Her şey eskisi gibiydi” diye… Rakamlarla başlayalım… 2019 yılında bin 77 katılımcı, 80 bini aşkın ziyaretçi ile bıraktığımız Marble İzmir, 2022’deki 27. buluşmada bu rakamlara yaklaşmayı başardı. İZFAŞ’ın açıkladığı rakamlara göre Fuar İzmir’in kapısından dört gün boyunca toplam 78 bin 96 ziyaretçi giriş yaptı. 145 ülkeden bu büyük şova ortak olan yabancı ziyaretçi sayısı da 8 bin 590 oldu. Toplam 1015 katılımcı da, birbirinden şık ürünlerini sektörün beğenisine sundu.

2B Marble

Marble İzmir bir kez daha 150 bin metrekarelik alanda gerçekleşti. A, B, C ve D holleri ile açık alanda gerçekleşen fuarda, farklılıklar da vardı elbette. Bu farklılığın göze en çok çarptığı alan C Holü’ydü. İZFAŞ, Ağustos 2021’de yapılan 26. fuarın ardından makinecilere verdiği sözü tuttu, C Holü’nün yeni adı “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” oldu. Bu holün yüzde 60’lık bölümü daha önceki yıllarda açık alanda yer alan ve bu durumdan rahatsızlıklarını dile getiren makine firmalarına tahsis edildi.

Modamar Marble

Açık alanda her zaman olduğu gibi bloklar vardı. Ağırlıkları 20 ila 30 ton arasında değişen birbirinden şık bloklar, sektörün beğenisine sunuldu. Uzun süredir Bursa Blok Fuarı’nda gördüğümüz tablo, bu kez Marble İzmir’de de çıktı karşımıza. Henüz fuar başlamadan fuar alanına getirilen blokların büyük çoğunluğu markalanmış, alıcısını bulmuştu. Fuarın son günü blok alanında markalanmamış herhangi bir taş kalmamıştı. Tonu 80 ila 3 bin dolar arasında değişen dev bloklar, özellikle Hindistanlı müşterilerin ilgi odağıydı.

Adalya Marble

Gelelim açılış törenine… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliği yaptığı açılışa Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, milletvekilleri, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Aziz Kocaoğlu, doğaltaş sektörünün başkanları ve temsilcileri katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, açılış konuşmasında fuar hazırlıklarına vurgu yaparken, “Marble İzmir’e sektöre destek olmak için çok yoğun bir şekilde çalıştık. Sizleri dünya ile buluşturmaya hazırız” dedi.

AA Natural Stone

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, “Biliyorum ki bu fuar da öncekiler gibi çok iyi olacak. Gelecek yıllarda da sektörümüze yön vereceğini, yeni pazarlar açacağını içtenlikle söyleyebiliriz” derken Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, “Bu fuarın sayesinde dünyaya açıldık. Amatör kümede görünmezken şampiyonlar liginde oynuyoruz” ifadelerini kullandı. TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu da, mermercilere desteklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e teşekkür etti.

Ermaş Marble

İzmir Marble’ın gücüne güç katmak için ihracatçı birliklerinin de taşın altına elini soktuğunu belirtelim. İMİB, EMİB, Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ele vererek bir “Alım Heyeti Programı” organize etti. Program çerçevesinde Almanya, ABD, Arabistan, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, BAE, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Hindistan, Irak, İspanya, İsrail, İtalya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Nepal, Pakistan, Slovakya, Tunus, Umman, Ürdün, Yunanistan’dan 500’e yakın profesyonel Fuar İzmir’e geldi.

Çobanlar Marble

Fuarların öne çıkaran özelliklerden biri de uluslararası kimlik kuşkusuz. Türkiye, doğaltaş üretiminde dünyanın zirve noktası olmasına karşın, farklı ülkelerin katılımı da Fuar İzmir için çok değerli. Marble İzmir bu yıl Almanya, ABD, İtalya, Yunanistan, Hindistan ve Hong Kong’dan yabancı katılımcılarla renklenirken en ‘ağır’ misafir İran’dı. C Fuaye alanında yer alan İran Pavilyonu’nda toplam 20 İran firması ürünlerini sergiledi. İranlı konuklardan Mohammad Halajian, kapanış gününde İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu’na özel bir halı hediye ederken, “Marble İzmir dünyada lider doğaltaş fuarları arasında. Biz de her zaman fuarın yanındayız” dedi.

Erey Marble

Doğaltaş sektöründe son dönemin modası butik taşlar… Farklı renklerdeki çizgileri, hareketli yapılarıyla dikkat çeken bu eşsiz eserler, İzmir Marble’da yine başroldeydi. Dev boyutlu, birbirinden şık bookmatchler standları süslerken, doğaltaşın büyüsünü en güzel şekilde yansıttı Fuar İzmir ziyaretçilerine. Görenler gözünü alamadı, Marble 2022 belki de akıllarda “Dev bookmatchlerin fuarı” olarak yer etti.

KPM Marble

Ve fuarlarda fark yaratma, öne çıkma çabası… İzmir Marble bu açıdan da renkli geçti bu yıl… Neler yoktu ki? Çobanlar Mermer’in enfes müzik dinletisinden, Soylu Marble’ın Marliyn Monroe-Elvis Presley şovuna, Yenidoğanay’ın mermerden yapılmış satranç takımı ve langırt masasına, Mabella Mermer’in mermerden yapılmış zurna eşliğinde sergilediği zeybek gösterisine ve tabii Natur Mermer’in dev Hulk heykeline kadar birbirinden ilginç fikir ve şovlar çıktı karşımıza. Doğaltaş sektöründe teknolojiye yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Alimoğlu Mermer ise taşlarını metaverse teknolojisiyle sergiledi.

Natur Stone

Fuar kapsamında gerçekleşen söyleşilerde uzmanlar, doğaltaş kullanımının önemine değindi. “Tasarım ve Mimaride Mermerin Farklı Kullanım Alanları” konulu oturumda konuşan Amerikan Doğaltaş Enstitüsü’nden Daniel Wood, “Mimaride ve tasarımda doğal malzemeler kullanılmalı. İnsan yapımı materyaller doğaltaş kadar estetik olmamakla birlikte ömürleri kısadır. Ayrıca maliyetleri yüksektir ve sahte gözükürler” dedi. İranlı Mimar Soheil Motevaselani Pour ise  “Doğa hepimizin öğretmenidir, bugün tasarımlarımızda eski yaklaşımlara bağlı kalıp içine yeniyi de katarak yolumuza devem etmeliyiz” diye konuştu.

Medmar Marble

Ve Marble Trend… Öncelikle şunun belirtelim ki, çok özlemişiz. İzmir Fuarı’nın o ‘bayram havası’nı yaşamayı, dostlarla kucaklaşmayı, sohbet etmeyi… Pandemi şartlarında hibrit fuar tadında geçen 2021 Marble İzmir’i bir tarafa bırakırsak, 2019 sonrası yeniden ‘eski günlerdeki gibi’ bir fuar yaşadık. 57. Sayımızın dağıtımını gerçekleştirirken, doğaltaş sektöründen dostlarımızı fuaye alanındaki standımızda ağırladık. En doğru bilgi, en iyi fotoğraf için çok koştuk, çok yorulduk ama Fuar İzmir’den çok ama çok mutlu ayrıldık.

Marble Trend Magazine

İzmir Marble’de önümüzdeki yılın, yani 28. buluşmanın tarihi de açıklandı. Türkiye’nin doğaltaş fuarcılığındaki bu dev organizasyonu, cumhuriyetin ilanının 100. yılında 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Önümüzdeki yıl 21-23 Nisan 2023 tarihlerine denk gelen Ramazan ayı nedeniyle, her yıl mart ayı sonunda yapılmasına alıştığımız fuarın nisan sonuna kaydırıldığının altını çizelim.

 

Diğer İçerikler

EMİB Xiamen 2025 hazırlıklarına başladı

Türk doğal taş sektörü, Çin’e 1 milyar dolar ihracat yaptığı 2013 yılına geri dönmeyi hedefliyorTürk doğal sektörü, Çin’de Türk...

Coverings 2024 gelecek nesillere ilham verdi

İlgili iş kollarından neredeyse 25.000 sektör profesyoneli, 22-25 Nisan tarihleri arasında Atlanta, Georgia’daki Georgia World Congress Center’da düzenlenen Coverings...

Maden ihracatında yüzde 4.5’lik artış

2023 yılının Ocak-Nisan döneminde 1 milyar 784 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren maden sektörü, 2024’ün aynı döneminde ihracatını yüzde 4,53...

Türk doğaltaş sektörü 19 ülkeden, 40 ithalatçıyı İzmir MARBLE Fuarı’na getiriyor

2024 yılının ilk çeyreğinde arı gibi çalışarak Suudi Arabistan, İngiltere, Güney Kore ve Çin’de pazarlama faaliyetleri yapan Ege Maden...

Marble İzmir’de kurulum başladı

Marble İzmir’de ilk doğaltaş alana getirildi17 - 20 Nisan 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

İMİB’den ‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Batal, “İMİB olarak, Türk doğal taşını dünyada bir marka haline getirmek için kapsamlı...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler