Yazarlarİbrahim AlimoğluAlimoğlu: Kamu kurum ve kuruluşları madencinin yanında durmalı

Alimoğlu: Kamu kurum ve kuruluşları madencinin yanında durmalı

-

Alimoğlu: Kamu kurum ve kuruluşları madencinin yanında durmalı

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı İbrahim Alimoğlu, sektördeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Alimoğlu’nun yazısı şöyle:

 

“Dünyadaki 90 çeşit madenin 77 tanesi ülkemizde bulunuyor.

Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2.5’i, kömür rezervlerinin yüzde 1.0’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8’ine sahibiz.

Covid-19 virüsü en büyük ihraç pazarımız Çin’de ortaya çıktığı için pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında madencilik sektörü geliyor.

Buna rağmen 2020 yılında 4,3 milyar dolar, 2021 yıllında 6 milyar dolar, 2022 yılında ise 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

2022 yılında 6,5 milyar dolar ihracata ek olarak, ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağlayan bir sektör olduğumuz için iç pazarla birlikte 40 milyar dolarlık bir değer oluşturarak ülke ekonomisine GSYİH’nın yüzde 5’i oranında katkı sağladık

Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor, yani katma değeri ülkemize kalıyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 2022 yılında 1,2 milyar dolarlık bir maden ihracatı yaptık.

Bu ihracatımızın yüzde 65’i(770 milyon dolar) doğaltaş ürünlerinden gerçekleşti.

Doğaltaş İhracatımızın da yüzde 78’i işlenmiş doğaltaş ürünlerinden yüzde 22’si blok doğaltaş ürünlerinden oluştu.

Türkiye Genelinde en fazla doğaltaş ihracatı Ege Maden İhracatçıları Birliğinden gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de yaşayan herkesin sahibi olduğu madenlerin kiracısı olduklarının bilinciyle hareket ediyoruz., sadece ülkemizde değil, dünyadaki insanlarının hayatlarının kolaylaştırılmasına katkı sağlıyoruz.

Maden denildiğinde akla öncelikle sanayi gelse de aslında Hayatımız Maden! Bugün evimizde kullandığımız her şey, yediğimiz ekmeğe, su içtiğimiz bardaktan elimizden düşürmediğimiz telefon ve tabletlere, kara araçlarından. uçaklardan gemilere kadar hayatımızın vazgeçilmezi olan birçok ürün farklı madenler içeriyor.

Modern sağlık hizmetleri, bankacılık sistemleri, ulaşım, ısınma, gıda gibi birçok sektör maden sektörüyle yaşıyor. ‘Hayatımız bu kadar Maden’ iken hem sürdürülebilir madencilik yapmamız hem de bunu kamuoyuna doğru anlatmamız gerekiyor

26 firmamızla, Yeni Dönem Doğaltaş Pazarlama ve Strateji Geliştirme isimli UR-GE projemizi başlattık ve firmalarımızın ihtiyaç analizi çalışmalarını tamamladık. Kısa süre içerisinde yine bu firmalarımızla yurtdışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız.

2022 yılı Eylül ayında İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Marmomacc fuarı ile eş zamanlı olarak 15 üye firmamızla birlikte doğaltaş sektörel ticaret heyetimizi organize ettik. 2023 yılında da Şubat ayında İngiltere ve Brezilya’ya yönelik Ticaret Heyeti organizasyonlarımız olacak.

İngiltere ve Brezilya dışında, Kazakistan, Özbekistan, Meksika, Avustralya, Güney Kore, Vietnam, Şili diğer heyet organizasyonu düzenleyeceğimiz ülkelerdir.

Yeni bir madencilik anlayışının gelişmesi için donanımlı, mühendislik becerilerine sahip, nitelikli insan kaynağının oluşması son derece önemli.

Sektörümüzdeki AR-GE çalışmaları da yine bu mühendislik becerileriyle yükseliyor. Maden Sektör kurulumuzun projesi, Cevherimiz Sensin burs projemizle bu yıl aramıza yeni burs alacak öğrenciler katıldı.

Aramıza yeni katılan bu öğrencilerimizin, gençlerimizin sektörlerimiz adına en donanımlı şekilde bölümlerinden mezun olmalarını sağlayıp fabrikalarımızda, kendi açacakları işletmelerde Türk madencilik sektörünün çıtasını yükseltmelerini umut ediyoruz.

Katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla, doğal taş sektörü ile tasarımcılar arasında köprü görevi gördüğünü düşündüğümüz AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışmasını bu yıl 3. Kez düzenledik. Bu sene de öğrencilerimiz ve sektörde çalışan mimarlar, sanatçılar, mühendisler, tasarımcılar 400’ün üzerinde tasarım ile yarışmamıza teveccüh göstermiştir

Avrupa Birliği ve Bakanlığımız tarafından finanse edilen, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’yle birlikte yürüttüğümüz “Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi” isimli AB projemizi 2022 yılında tamamladık.

Projemiz kapsamında doğal taş firmalarının işveren, İSG uzmanları ve çalışanlarına VR gözlüklerle İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verdik. Verdiğimiz bu eğitimler ve workshoplarla doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine yükseltilmesini ve farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz.

Türkiye’de sayıları 100 bini aşan ihracatçılar olarak, “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla dünyanın belki de en zor işini yapıyoruz, sağladığımız ekonomik ve toplumsal faydalar maalesef bazı kesimlerce göz ardı edilerek, madencilik karşıtı girişimler, sektörümüze yönelik kamuoyu algısını olumsuz yönde etkiliyor.

Hâlbuki maden işletmecileri mevzuat gereğince kamu kurum ve kuruluşlarından tüm izin veya ruhsatları almadan sahalara girememektedir. Sektörün izin veya ruhsat veren kamu kurum ve kuruluşlarından beklentisi, madenciliğe karşı olabilecek bu tepkilere gerekçelerini belirterek madencinin yanında durmasıdır.

Önümüzdeki dönemde algı konusunda yaşanan olumsuzlukları düzeltmek, ülkemizde madenciliğin siyaset üstü bir zeminde değerlendirilmesini sağlamak için halkla ilişkiler ile ilgili çalışmalara ve kamu otoriteleri nezdinde faaliyetlere yine aynı ağırlıkla devam etmemiz gerekiyor.

Her sektörde olduğu üzere, üretimin temel girdisi olan hammadde olmazsa, üretim, istihdam ve ihracatın istenen düzeyde olmayacağını da çok iyi biliyoruz.”

İBRAHİM ALİMOĞLU
EGE MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Diğer İçerikler

Türk doğaltaş sektörü 19 ülkeden, 40 ithalatçıyı İzmir MARBLE Fuarı’na getiriyor

2024 yılının ilk çeyreğinde arı gibi çalışarak Suudi Arabistan, İngiltere, Güney Kore ve Çin’de pazarlama faaliyetleri yapan Ege Maden...

Marble İzmir’de kurulum başladı

Marble İzmir’de ilk doğaltaş alana getirildi17 - 20 Nisan 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş...

İMİB’den ‘Taşın ana vatanı Türkiye’ projesi

İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Batal, “İMİB olarak, Türk doğal taşını dünyada bir marka haline getirmek için kapsamlı...

Türk doğaltaş ihracatçıları Çin’den umutlu döndü

Dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşma noktası Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen 24. Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı...

EMİB’in 2024 hedefi 1 milyar 250 milyon dolar

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “2024 yılı sonunda Maden sektörümüzün toplamda 6,5 milyar dolar, doğal...

Alacakaya’dan prestij projesi: Dubai Hills Golf Place

Yıllara meydan okuyan markalar yaratmak büyük bir ayrıcalık… Rosso Levanto ile Black Pearl ile, Cream Karaman ile bu anlamda...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler