Güncel EMİB Başkan Adayı Sarıçiçek listesini açıkladı

EMİB Başkan Adayı Sarıçiçek listesini açıkladı

-

EMİB Başkan Adayı Sarıçiçek listesini açıkladı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkan Adayı Serkan Sarıçiçek, Afyon’da düzenlediği basın toplantısında aday yönetim listesini ve projelerini açıkladı.

‘Önce Değişeceğiz, Sonra Gelişeceğiz’ sloganı ile yola çıktıklarını söyleyen Sarıçiçek, “Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren sektörümüz yeni yönetimlerini seçmeye hazırlanıyor. Genel kurullarda üyelerimiz bir karar verecek. Bu karar; eski anlayışla yeni anlayış, değişime açık olanlarla değişmek istemeyenler arasında, çoğulcu yönetimle, tekil yönetim arasında verilecek bir karar olacaktır. EMİB’de değişim artık zorunlu hale gelmiştir. Yıllardır aynı ekipler iş başında ve sonuç ortada. Bu yüzden değişim şart. Eski yöntemlerle bu kadar hızlı gelişen sektörü yönetmek mümkün olmuyor. Sürekli aynı insanların yönetime seçilmesi ve alışılmış çaresizlik sektörümüzün önündeki en büyük engel. Hizmet süresini tamamlayanların bayrağı bir an önce yeni nesillere devretmesinin iyi olacağı son dönemde herkesçe kabul görmüş bir düşüncedir” dedi.


Koltuktan güç almaya değil koltuğa güç vermeye geliyoruz

Sarıçiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız çağın gereği olarak sektörün tüm bileşenlerinde değişim rüzgârı güçlü bir şekilde esmeye başladı. Bizler, EMİB’in tüm üyelerinden ‘Birlikte Yönetim’ için destek istiyoruz. Her türlü karar ve girişimlerimizde sektörün tüm bileşenlerinden ve bireylerinden katılım sağlayacağız. Şeffaf olacağız. Yönetimde olsun veya olmasın, her konuda bize ulaşan veya bizimde ulaştığımız herkesten faydalanacağız. Ortak akıl ortak yönetim anlayışıyla birliği birlikte yönetmek istiyoruz.”

“İhracat, rakamları konuşarak değil, sorunları çözerek artar”
Sarıçiçek, “Bize göre ihracat rakamlarını yükseltmek rakamlar üzerinde konuşarak değil, ihracatçımızın ve üreticimizin sorunlarını ortadan kaldırmakla, engelleri aşarak değişiklikleri hayata geçirerek ve çok çalışmakla mümkündür. Hep birlikte bunu başarabilirsek ülkemiz için daha fazla katma değer sağlayabiliriz. Göreve gelmemiz halinde yüksek enerji maliyetleri, navlun ve ekipman sorunları, ruhsat güvenliği, fuarlardaki haksız rekabet ve sektördeki nitelikli insan kaynağı gibi sorunların çözümüne odaklanacağız” dedi.

Konteyner ve navlun sorununa çözüm üreteceğiz
Başkan adayı Sarıçiçek açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Pandemiden hemen önce başlayan ve pandemi ile zirveye çıkan konteyner, ekipman ve olağanüstü artan navlun maliyetleri de en öncelikli sorunlarımızın başında geliyor. Bizler, ihracatımızın neredeyse tamamını FOB yapıyor olsak da navlun fiyatlarının yaklaşık beş katına çıkması ve buna rağmen ekipman sorunu yaşanması, üreticimize ve ihracatçılarımıza önemli sıkıntılar yaşatıyor. Gecikmeyle çıkan veya çıkamadığı için fabrika stoklarında bekleyen her ürün üreticiye finansman yükü olduğu gibi tekrar siparişlerin de aksamasına ve totalde ihracat rakamlarımızın düşmesine sebep olmaktadır. Mermer ve maden çıkışları konteyner ihracatının en önemli kalemi ve bu konuda çok güçlü bir şekilde armatör ve acentelerle görüşmeler başlatacağız. Limanlardaki masrafları düşürmek için mücadele edeceğiz, hatlar ile yaşanan sıkıntılarda üye firmalarımıza gerekirse hukuki danışmanlık hizmetleri vereceğiz.”

Ruhsat güvenliği ana hedeflerimizden biri
Sarıçiçek, “Ruhsat güvenliğinin, mülkiyet hakkı gibi sağlam bir yapıya kavuşturulması ana hedeflerimizden birisidir. Minimum ithal girdilerinin olduğu sektörümüzde ruhsat izin süreçlerinin de daha hızlı sonuçlanması gerekmektedir. Bu süreçlerin tek noktadan çözülebilmesi için gerekli çalışmaları ivedilikle hayata geçireceğiz. Ayrıca madenlerimizle ilgili gerekli tüm sürdürülebilirlik çalışmalarını uzman dernekler ile işbirliği içinde başlatacağız. Ege’nin ihracatçıları olarak bizler, artık küresel pazarlarda hak ettiğimiz değeri ve önemi görmek istiyoruz. Tüm fuarlardaki yüksek ücretlendirmeler ve stant seçimindeki haksız rekabet ile mücadele edeceğiz. Yurtdışı fuarlarına daha çok destek ve katılım sağlayacağız. Yapılacak yurtdışı pazarlama ve UR-GE gibi etkinliklerimizde yeni ve ihracat potansiyeli olan genç ve dinamik firmalarımızı ön planda tutacağız” diye konuştu.

Birlikte her şeyin üstesinden gelebiliriz
Sarıçiçek, “İşçi, işçilik ve yüksek girdi maliyetleri ilgileneceğimiz başlıca konularımız arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda madencilerimizin ve ihracatçılarımızın gereksinimleri doğrultusunda gerek ocak gerekse üretim ve ihracat alanlarında nitelikli iş gücünü artırmak için tüm sertifika ve eğitim programlarını gerçekleştireceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz. Artık yaşadığımız sorunlarla baş başa kalmayalım. Birlikte her şeyin üstesinden gelebiliriz. Bu işi bilen uzman bir kadronun sunacağı yol haritasında ilerlemek istiyoruz. İhracatçılar ve üreticilerimiz, kapısını çaldığı zaman birliğinden en üst seviyede hizmet görmek istiyor. Bunun için EMİB’e bağlı gerekli her ilde irtibat ofisleri açarak, büyük küçük demeden her ihracatçımızın ve üreticilerimizin yanında olacağız. Neredeyse ithalat girdi maliyetleri olmayan, katma değer yaratan, sektörümüz için çeşitli ve kapsamlı teşvikler alarak sektörün büyümesini hızlandırmak, doğru ve ulaşılabilir data paylaşımı sağlamak, ihracata konu olan ülkelerdeki müşteri alışkanlıkları, şirket incelemeleri ve tüm üyelerimizin birliğin imkânlarından eşit ve hakkaniyetli paylaşımını sağlamak, proje çalışmalarımızın arasındadır” ifadelerini kullandı. 

Değişim gençlerdedir
Sarıçiçek, “Dünyanın en genç nüfuslarından birine sahip ülkemizde, gençlerimizin ihracatımızı domine ettiklerini artık göz ardı edemeyiz. Değişim gençlerdedir. Bizler yeni ve dinamik ihracatçılarımızı teşvik edecek, EMİB’nin imkânlarını hizmetlerine sunarak, sektörümüze yeni ihracatçılar yeni nefesler katacağız. Biz, genç ve tecrübeli bir ekibiz. AMORF ve benzeri projeleri hayata geçiren arkadaşlarımızla dijitalleşen ve hızlı gelişen yeni ticari hayatta sektörümüzü ve ihracatçılarımızı hak ettiği uluslararası değere ulaştırmak için EMİB’in tüm imkânlarını kullanacağız” dedi.

Sorunları biliyoruz ve çözümü için planlarımızı yaptık
Sarıçiçek, “Bu bir bayrak yarışıdır. Amacımız sektörümüzün ve ülkemizin kazanmasını sağlamak. Güçlü bir yönetim kurulu oluşturduk. Sektörümüzün her unsuruna yer vermeye çalıştık. Sorunları biliyoruz ve çözümü için planlarımızı yaptık. Seçimden sonra sen, ben, o olmayacak. Oy veren, vermeyen tüm üyelerimize eşit mesafede olacağız. Seçimin tarafları, saygı çerçevesini aşan çekişmelerle sektörde kutuplaşma yaratmamalıdır. Sektörümüze genç ve dinamik ekiple desteklenen yeni, farklı bir bakış açısı ile hizmet etmek istiyoruz. Yönetim Kurulu olarak tüm adaylara başarılar diliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Başkan adayı Serkan Sarıçiçek’in yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluşuyor:

MARBLE CİTY – SERKAN SARIÇİÇEK
TOLGA ÖNER MERMER – TOLGA ÖNER
MEDMAR MADENCİLİK – EROL BERBEROĞLU
REİSOĞLU MERMER – OSMAN ÇAĞRI UYSAL
SESE-MAK – SELİM KILINÇ
ŞAHİN KARDEŞLER MERMER – ALİ ŞAHİN
ÖZÇAKIM MERMER – ERSİN ÇAKIM
BERAT MARBLE – HALİL ÜRÜN
ERDEM MERMER – HALİL ÖKSÜZ
ADATAŞ – BAHATTİN SAY
GRAFİT MADENCİLİK – NURİ CEM AYDOĞDU
PORTSAN MERMER – MUHAMMET CADIL
MEHMET AYGÜN MERMER – ŞUAYİP AYGÜN
ALPAY MERMER – AYŞE MELİKE ALPAY ÖZMEN
GÖLTAŞ GRANİT – UĞUR ABAY
FAM-MER MERMER – FIRAT BİÇİCİ
YÖNTAŞ MERMER – YALÇIN YÖNER
ACK MERMER – SONER OZAN
SİRMERSAN MERMER – FATİN SİRKECİ
BALMAHMUT MERMER – ERDAL AYVA
BERKOMAR – AHMET MERT ALTAY
ER-MER – ZAFER TUNCER
TUNA MERMER – HAKAN BAŞ
DM MERMER – ABDULLAH BİLAL AKTAŞ
İZM İÇ VE DIŞ TİC. – ÜRÜN İZMİRLİOĞLU
AHMETPAŞA MERMER – İBRAHİM KALKAN
ATAYA MERMER – MUHAMMED ATAYA
BKM MERMER – BASRİ KAPLAN
YSN MERMER – YUNUS ÖZPINAR
FLORA TİLES – ERTUĞRUL DERİN
SLD ART MADEN – SELDA ERGÜLER
KOLAY MERMER – GÖZDE ERLAT
ERK DOĞALTAŞ – TARIK ERDEM KESER
AS BERGAMA GRANİT – UĞUR IŞIK
KADİM TAŞ MERMER – OĞUZHAN ÇELİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer İçerikler

Çetinkaya: İlk hedef izin süreçlerinin kısaltılması

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) yeni başkanı Rüstem Çetinkaya, yönetim kurulu ile birlikte yeni dönemin rotasını belirlediklerini ifade ederek...

Alimoğlu’ndan birlik mesajı

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği içerisinde en yoğun katılımlı ve heyecanlı geçen genel kurul sonrasında Ege...

Doğaltaştan bir kale: İstinyePark

İster AVM deyin, ister alışveriş merkezi… Türkiye’nin ticaret yaşamında olduğu kadar, sosyal yaşamında da giderek daha önemli bir yere...

EMİB’in yeni başkanı İbrahim Alimoğlu

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin olağan seçimli genel kurul toplantısında başkanlığa İbrahim Alimoğlu seçildi. İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen Ege Maden...

EMİB Başkanı Mevlüt Kaya’dan veda mesajı

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde 2014-22 yılları arasında 8 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mevlüt Kaya görev süresinin dolmasına günler...

TÜMMER’de Hanefi Şimşek dönemi

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği'nin (TÜMMER) Olağan Genel Kurulu'nda tek listeyle seçime giren Hanefi Şimşek başkanlığa seçildi. Ankara'daki...

Çok Okunanlar

- Advertisement -

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler