Güncel Kaya: 2020'yi az hasarla atlattık

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

-

- Advertisment -

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını söyledi.

Türk doğaltaş sektörünün işlenmiş ürün ihracatı 2020 yılında yüzde 7 artarak 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatı ise; yüzde 12’lik artışla 426 milyon dolara tırmandı. EMİB’in 2020 yılı ihracatında işlenmiş doğaltaşın payı yüzde 73’e çıktı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsünden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen Türk doğal taş sektörü, 2020 yılında Çin’e yaptığı ihracatta yüzde 22’lik kan kaybı yaşadı. Çin’e 695 milyon dolar olan ihracatı 540 milyon dolara gerileyen Türk doğal taş sektörü, işlenmiş ürüne ağırlık vererek yeni pazarlara açılarak pandeminin yol açtığı yaraları bir nebze olsun sardı.

İşlenmiş ürün ihracatı arttı

Türk doğaltaş ihracatı 2020 yılında yüzde 7’lik azalışla 1 milyar 736 milyon dolar olurken, işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 7’lik artışla 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatı 2019 yılında yüzde 53 paya sahipken, 2020 yılında işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 61’e çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2020 yılında 582 milyon dolarlık doğaltaş ihracatıyla Türkiye’de doğaltaş ihracatının lideri olurken, 426 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ihracatıyla da başarısını taçlandırdı. EMİB’in ihracatının yüzde 73’ü işlenmiş doğaltaş ürünlerinden oluştu.

Kaya: Hızlı bir şekilde pozisyon aldık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğaltaş sektörünün ihracatından Çin’in yüzde 40 pay aldığını, bu nedenle pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını kaydetti.

2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız

Doğaltaş sektörünün 2020 yılı performansını “İnanılmaz bir başarı” olarak tanımlayan EMİB Başkanı Kaya, “Türk doğaltaş sektörünün 2020 yılındaki başarma arzusu, 2021’e daha da umutla bakmamızı sağlıyor. 2020 yılında Katar ve Vietnam’a sektörel ticaret heyeti düzenledik. Vietnam’a çok başarılı bir sanal ticaret heyeti organizasyonu yaptık. Sektörümüz pandemi şartlarında dijitalleşmeye hızlı uyum sağladı. Başarımızda dijitalleşmeye hızlı adapte olmamız da etkili oldu. “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla 2021 yılında dijital pazarlamaya yoğunlaşarak doğaltaş ihracatında 2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız” diye konuştu.

İşlenmiş doğaltaş ihracatında ABD, S. Arabistan ve İsrail zirvede yer aldı

İşlenmiş doğaltaş ihracatında Amerika Birleşik Devletleri 325 milyon dolarlık tutarla zirvede yer alırken, ABD’ye işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 14 artış gösterdi. 2019 yılında 125 milyon dolarlık işlenmiş Türk doğaltaşı talep eden Suudi Arabistan, 2020 yılında yüzde 11’lik yükselişle 139 milyon dolarlık Türk doğaltaşı ithal etti. Türkiye’nin işlenmiş doğaltaş ihracatının üçüncü basamağında 74 milyon dolarlık tutarla İsrail yer aldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatında ilk sırayı 165 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri alırken, İsrail’e 43,4 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ürünleri gönderildi. Fransa, Egeli maden ihracatçılarından 35,5 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş satın alarak listede üçüncü sıranın sahibi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer İçerikler

Saçmalık…

Mermer camiasının içinde bulunan İtalya’daki bir dostuma sordum… “Diyelim ki; İtalyan bir mimar, herhangi bir devlet projesinde 14 bin metrekare...

Bu taş dünya literatürüne girecek

Medmar Yönetim Kurulu Başkanı Erol Berberoğlu, yeni taşları Blue Ice Grey için çok iddialı... Doğaltaş sektöründe ismi prestij anlamına gelen...

Pierre Actual’in 1000. sayı gururu

1000… Yazıyla bin… Dile kolay tam bin sayı… 53. sayısının hazırlığındaki bir dergi için 1000 gerçekten çok çok büyük...

Şubat ayı maden ihracatı 415.5 milyon $

Maden sektörü, 2021 Şubat ayında 141 ülkeye toplam 415.5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Doğaltaş ihracatı ise 278.9 milyon...

SmartFair bir kez daha kapılarını açtı

Doğaltaş sektörünü dijital ortamda buluşturan Smart Stone Fair 3. kez gerçekleştiriliyor. 2020 yılında yapılan ilk 2 edisyonda 32 binden...

İMİB’den yeni proje: İçinde ne var?

Madenciliğin toplumdaki algısını değiştirme adına çalışmalar yapan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), NTV ile ortaklaşa olarak yeni projesini hayata...

Çok Okunanlar

- Advertisement -

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler