Güncel Kaya: 2020'yi az hasarla atlattık

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

-

- Advertisment -

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını söyledi.

Türk doğaltaş sektörünün işlenmiş ürün ihracatı 2020 yılında yüzde 7 artarak 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatı ise; yüzde 12’lik artışla 426 milyon dolara tırmandı. EMİB’in 2020 yılı ihracatında işlenmiş doğaltaşın payı yüzde 73’e çıktı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsünden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen Türk doğal taş sektörü, 2020 yılında Çin’e yaptığı ihracatta yüzde 22’lik kan kaybı yaşadı. Çin’e 695 milyon dolar olan ihracatı 540 milyon dolara gerileyen Türk doğal taş sektörü, işlenmiş ürüne ağırlık vererek yeni pazarlara açılarak pandeminin yol açtığı yaraları bir nebze olsun sardı.

İşlenmiş ürün ihracatı arttı

Türk doğaltaş ihracatı 2020 yılında yüzde 7’lik azalışla 1 milyar 736 milyon dolar olurken, işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 7’lik artışla 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatı 2019 yılında yüzde 53 paya sahipken, 2020 yılında işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 61’e çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2020 yılında 582 milyon dolarlık doğaltaş ihracatıyla Türkiye’de doğaltaş ihracatının lideri olurken, 426 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ihracatıyla da başarısını taçlandırdı. EMİB’in ihracatının yüzde 73’ü işlenmiş doğaltaş ürünlerinden oluştu.

Kaya: Hızlı bir şekilde pozisyon aldık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğaltaş sektörünün ihracatından Çin’in yüzde 40 pay aldığını, bu nedenle pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını kaydetti.

2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız

Doğaltaş sektörünün 2020 yılı performansını “İnanılmaz bir başarı” olarak tanımlayan EMİB Başkanı Kaya, “Türk doğaltaş sektörünün 2020 yılındaki başarma arzusu, 2021’e daha da umutla bakmamızı sağlıyor. 2020 yılında Katar ve Vietnam’a sektörel ticaret heyeti düzenledik. Vietnam’a çok başarılı bir sanal ticaret heyeti organizasyonu yaptık. Sektörümüz pandemi şartlarında dijitalleşmeye hızlı uyum sağladı. Başarımızda dijitalleşmeye hızlı adapte olmamız da etkili oldu. “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla 2021 yılında dijital pazarlamaya yoğunlaşarak doğaltaş ihracatında 2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız” diye konuştu.

İşlenmiş doğaltaş ihracatında ABD, S. Arabistan ve İsrail zirvede yer aldı

İşlenmiş doğaltaş ihracatında Amerika Birleşik Devletleri 325 milyon dolarlık tutarla zirvede yer alırken, ABD’ye işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 14 artış gösterdi. 2019 yılında 125 milyon dolarlık işlenmiş Türk doğaltaşı talep eden Suudi Arabistan, 2020 yılında yüzde 11’lik yükselişle 139 milyon dolarlık Türk doğaltaşı ithal etti. Türkiye’nin işlenmiş doğaltaş ihracatının üçüncü basamağında 74 milyon dolarlık tutarla İsrail yer aldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatında ilk sırayı 165 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri alırken, İsrail’e 43,4 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ürünleri gönderildi. Fransa, Egeli maden ihracatçılarından 35,5 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş satın alarak listede üçüncü sıranın sahibi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer İçerikler

İMİB, algı ve strateji

Şöyle bir geçmişe dönüyorum. Doğaltaş sektörü ile tanışalı yaklaşık 4.5 yıl oldu. Fuarlar, yeni insanlarla tanışmalar, sohbetler… Bu sohbetlerde doğal...

Son dakika… ABD’nin dijital vergi kararı açıklandı

  ABD’de uzun süredir gündemde olan Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelere ek maliyetler getirebileceğini nisan ayının...

Kaya: Çin’e ihracatımız yüzde 41 arttı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, 2020 yılının ilk 4 aylık döneminde Çin’e yapılan doğaltaş ihracatının yüzde 41’lik...

Xiamen Stone’da 20. buluşma

Doğaltaş fuarcılığında dünyanın zirve noktalarından… Her yıl doğaltaştaki en son trendleri görme şansı bulduğumuz bir arena… Evet, Xiamen Stone’dan...

İlk 4 aylık ihracat 620 milyon dolar

Türk doğaltaş sektörü, 2021 yılının Ocak – Nisan döneminde ihracatını önceki yıla oranla yüzde 26 arttırarak 620 milyon dolara...

Nürnberg Stone+Tec 2009

Nostalji köşemizde sırada Nürnberg Stone+Tec 2009 var...  

Çok Okunanlar

- Advertisement -

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler