Güncel Kaya: 2020'yi az hasarla atlattık

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

-

Kaya: 2020’yi az hasarla atlattık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını söyledi.

Türk doğaltaş sektörünün işlenmiş ürün ihracatı 2020 yılında yüzde 7 artarak 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatı ise; yüzde 12’lik artışla 426 milyon dolara tırmandı. EMİB’in 2020 yılı ihracatında işlenmiş doğaltaşın payı yüzde 73’e çıktı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsünden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen Türk doğal taş sektörü, 2020 yılında Çin’e yaptığı ihracatta yüzde 22’lik kan kaybı yaşadı. Çin’e 695 milyon dolar olan ihracatı 540 milyon dolara gerileyen Türk doğal taş sektörü, işlenmiş ürüne ağırlık vererek yeni pazarlara açılarak pandeminin yol açtığı yaraları bir nebze olsun sardı.

İşlenmiş ürün ihracatı arttı

Türk doğaltaş ihracatı 2020 yılında yüzde 7’lik azalışla 1 milyar 736 milyon dolar olurken, işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 7’lik artışla 1 milyar 58 milyon dolara yükseldi. Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürün ihracatı 2019 yılında yüzde 53 paya sahipken, 2020 yılında işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 61’e çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2020 yılında 582 milyon dolarlık doğaltaş ihracatıyla Türkiye’de doğaltaş ihracatının lideri olurken, 426 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ihracatıyla da başarısını taçlandırdı. EMİB’in ihracatının yüzde 73’ü işlenmiş doğaltaş ürünlerinden oluştu.

Kaya: Hızlı bir şekilde pozisyon aldık

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğaltaş sektörünün ihracatından Çin’in yüzde 40 pay aldığını, bu nedenle pandeminin etkilerini 2020 yılının başında hissettiklerini, hızlı bir şekilde pozisyon alarak işlenmiş ürün ihracatında yakaladıkları başarıyla çok hızlı toparlandıklarını, “kayıp yıl” olarak nitelendirilen 2020 yılını çok az hasarla atlattıklarını kaydetti.

2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız

Doğaltaş sektörünün 2020 yılı performansını “İnanılmaz bir başarı” olarak tanımlayan EMİB Başkanı Kaya, “Türk doğaltaş sektörünün 2020 yılındaki başarma arzusu, 2021’e daha da umutla bakmamızı sağlıyor. 2020 yılında Katar ve Vietnam’a sektörel ticaret heyeti düzenledik. Vietnam’a çok başarılı bir sanal ticaret heyeti organizasyonu yaptık. Sektörümüz pandemi şartlarında dijitalleşmeye hızlı uyum sağladı. Başarımızda dijitalleşmeye hızlı adapte olmamız da etkili oldu. “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla 2021 yılında dijital pazarlamaya yoğunlaşarak doğaltaş ihracatında 2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız” diye konuştu.

İşlenmiş doğaltaş ihracatında ABD, S. Arabistan ve İsrail zirvede yer aldı

İşlenmiş doğaltaş ihracatında Amerika Birleşik Devletleri 325 milyon dolarlık tutarla zirvede yer alırken, ABD’ye işlenmiş doğaltaş ihracatı yüzde 14 artış gösterdi. 2019 yılında 125 milyon dolarlık işlenmiş Türk doğaltaşı talep eden Suudi Arabistan, 2020 yılında yüzde 11’lik yükselişle 139 milyon dolarlık Türk doğaltaşı ithal etti. Türkiye’nin işlenmiş doğaltaş ihracatının üçüncü basamağında 74 milyon dolarlık tutarla İsrail yer aldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin işlenmiş doğaltaş ihracatında ilk sırayı 165 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri alırken, İsrail’e 43,4 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş ürünleri gönderildi. Fransa, Egeli maden ihracatçılarından 35,5 milyon dolarlık işlenmiş doğaltaş satın alarak listede üçüncü sıranın sahibi oldu.

Diğer İçerikler

Demmer’in yeni yıldızı: Lugga White

Doğaltaş sektöründe tam 53 yıllık bir tecrübeye sahip Demmer… Kalitesiyle, üretimin yelpazesiyle sektörün en  saygın firmalarından olan Demmer, Marble...

Turkmar’dan beyazın 3 tonu

Son dönemde hareketli yapıya sahip Atlantic Gray ve sade Maya Gray ile öne çıkan Turkmar, üretimde yeni bir adım...

Marble İzmir 28. kez kapılarını açacak

Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 26 -29 Nisan 2023 tarihleri arasında sektörün profesyonellerini fuarizmir’de buluşturacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi...

“İMİB’le EMİB el ele devam”

Stoneline’ın 25. yıl kutlamaları için İstanbul’dayız… Eski dostları görmek için de Yenibosna’da… Gazeteci dostlarımızla sohbetlerin ardından biraz zaman kalınca,...

Alimoğlu: Gençler sektörümüzü daha da ileri taşıyacak

Cevherimiz Sensin Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Gençlerimiz mezun olduktan sonra hemen...

Vitoria Stone Fair’ın yeni tarihi belli oldu

Daha önce 15-18 Şubat 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ancak artan Covid vakaları nedeniyle ertelenen Vitoria Stone Fair'ın yeni tarihi...

Çok Okunanlar

- Advertisement -

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler