YazarlarAnil TanejaMayıs 2021’de Doğaltaş Sektörünün kısa bir özeti

Mayıs 2021’de Doğaltaş Sektörünün kısa bir özeti

-

Mayıs 2021’de Doğaltaş Sektörünün kısa bir özeti

1. Farklı olasılıkların söz konusu olduğu birbirinden çok farklı iki tane dünya varmış gibi görünüyor.
a) Bir yanda gittikçe daha iyimser bir havanın hakim olduğu, ya aşılanmanın çok hızlı ilerlediği ya da pandeminin (şimdilik) kontrol altında olduğu AB, ABD ve Çin var.
b) Diğer yanda da aşılanma sürecinin göreceli olarak daha yavaş ilerlediği veya henüz yeni başladığı, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu blok var. Pandemi halen insan hayatı için bir tehlike arz etmekte ve yerel ekonomiler güçlükle ayakta durmakta. Çok sıkı kontroller halen uygulanırken ekonomideki olasılıklar henüz net değil.

2. Lojistik beklenmedik derecede büyük bir mesele haline geldi, ve doğaltaş sektöründeki ciddi sorunlardan bir tanesi oldu.
a) Taşıma maliyetlerinde pandemi öncesi döneme kıyasla çok keskin bir artış var. 3, 4 kata kadar çıkabiliyor. Taşları taşıyacak konteynırlardan bulmak ise gittikçe zorlaşıyor. Dahası, bazı rotalarda konteynırları varış noktalarına taşıyacak nakliye gemilerinin bulunmalarında gecikmeler yaşanabiliyor. Sorun tüm dünya genelinde mevcut olsa da asıl doğudan batıya akan trafikte karşılaşılıyor.
b) Taşımada yaşanan gecikmeler, gecikmeli ödemeleri beraberinde getirdiğinden birçok firmanın sermaye konusunda sorun yaşamasına sebep oluyor.
c) Nakliye yoluyla gelmesi gereken taşların kullanıldıkları projelerin fiyatlandırmalarında zorluklar yaşanabiliyor. Nakliye ücretlerinin stabil olmaması ve belli olmayan teslimat tarihleri sabit programları olan projelerin ücretlendirilmeleri konusunda sorun yaratıyor.

3. Özellikle konut sektöründe renovasyon çalışmalarında büyük bir yükseliş söz konusu. Çoğunlukla gelişmiş ülkelerde. Konut sektöründeki güçlü talebin kısa ve orta vadelerde de varlığını sürdürmesi bekleniyor. Mortgage oranları düşük. Özellikler AB ve ABD’de krediler kolay ve insanlar evden çalışmaya başladıkları bu yeni dönemde kapış kapış daha büyük evler almaya başladılar. Konut fiyatları son birkaç on yılın en yüksek oranıyla artmaya devam ediyor, ki bu da yeni inşaat sahalarının açılacağına işaret etmekte.

4. Çin’in uluslarası piyasalardaki varlığının azalmış olması beklenmedik ihtimaller doğurdu. Özellikle yer döşemesi için önde gelen İberya Yarımadası’ndaki granit üreticileri, Hindistan’daki mezar taşı üreticileri ve dünyanın her yerinden taşın olduğu projeler yapan şirketler için. Ayrıca Çin’de ithal mermer ve granit bloğuna olan talep artmakta. Bu durum da yerel pazarın dinamizmini işaret ediyor.

5. Kamboçya ve Cezayir gibi ülkelerde doğaltaş sektörü hızla gelişmekte. Yeni fabrikaların ortaya çıkmasıyla birlikte beje olan talep artmışa benziyor. Daha çok talebin olduğu alan ise kahverengi ve kırmızı taşlar. Siyaha olan talep halen arzın önüne geçmiş durumda.

6. 15 aydır kısıtlamalara tabi olan iş amaçlı seyahatlerin yapılamamasının bariz sonuçları ortaya çıkıyor.
a) Şirketlerin yeni müşteriler bulup ilişkiler kurması ve yüz yüze irtibatın çok önemli olduğu ilk adımı atabilmesi imkansız olmasa da aşırı derecede zorlaştı.
b) Hindistan, Brezilya ve Mısır vs. gibi ülkelerden yapılacak iş seyahatleri önümüzdeki birkaç ay boyunca pandemi şartlarından dolayı pek olası gözükmüyor.

7. Sektör çalışanları geçen senenin başından beri Zoom ve Teams gibi uygulamalara yüklenmişlerdi, ancak artık bu yeni teknolojileri kullananların geneline baktığımız zaman hepsinin uygulamalardan bıktığını görüyoruz. Hergün ekran başında birkaç saat zaman geçirmek stresli olabiliyor. Webinarlar ve diğer dijital organizasyonlar artık eskiden olduğu gibi çok geniş kitlelere hitap etmiyor.

8. Ticari fuarların yokluğu insanların yüzyüze tanışma şanslarına mal oldu ve yeni taşlar veya makine sektöründeki yenilikleri keşfedip yeni iş fırsatları yaratmayı imkansız kıldı.
a) İlk geniş çaplı fuar Xiamen, Mayıs ortasında gerçekleşti. Ancak seyahat ve diğer konulardaki kısıtlamalardan dolayı daha çok yerel bir fuar havasında geçti.
b) AB ve ABD’de yılın ikinci yarısında birkaç fuarın nihayet kapılarını açacağı konusunda beklentiler mevcut. Yüksek olasılıkla yerel veya bölgesel fuarlar olacaklar gibi duruyor çünkü hala birçok insanın sınırları ötesine seyahat etmesi yasak ve aşılanmış olan birçok insan ise seyahat konusunda biraz daha temkinli davranmayı tercih ediyorlar.

9. Alıcılar ve satıcılar arasındaki ilişkiler güçlendi.
a) Bireysel denetleme birçok iş ilişkisinde yeni sektör standardı haline geldi çünkü başka alternatifler yok. Bunun bir sonucu olarak alıcılar ve satıcılar arasında daha ileri güven ve dostluk ilişkileri kuruldu.
b) Yüksek talep ve seyahat ile lojistik sorunlarıyla yüzleşen sektördeki alıcıların artık fiyatı düşürmek için pazarlık yapma konusunda çok ısrarcı olmadıkları görülüyor. Daha çok kaliteden taviz vermeden materyalin ulaşılabilirliği ve yeterli stok sağlama konularına odaklanıyorlar.

10. Genel olarak, belirsizlik sektörün her köşesinde mevcut. Virüsün öngörülemez doğası hala bir risk teşkil etmekte ve dünyanın her yerinde devasa ekonomik, sosyal ve duygusal hasara yol açmakta. Bu da maskeler artık çıkarıldıktan sonra bile pandeminin etkileri hala sektörü ve insanlarının hayatlarında varlığını sürdüreceği anlamına geliyor.

Diğer İçerikler

En iyinin peşinde: Amco Marble

Türkiye’nin ihracatında en önemli duraklardan biri Körfez pazarı… ABD ile birlikte işlenmiş ürün pazarının kalbi… Bu kritik pazarda Türk...

Çetinkaya: Bu bedeller madenciyi çok zorlar

İMİB BAŞKANI ÇETİNKAYA, 2024 İÇİN DEVLET HARÇLARI VE ORMAN BEDELLERİNDE İNDİRİM TALEP ETTİ:Türk ekonomisinde gündem Orta Vadeli Program (OVP)…...

Ocaktan alkışa: Yadataş

Doğaltaş sektöründe rekabet üst seviyede… Hal böyle olunca, müşteriye sunulan malzeme kalitesinin yanına servis kalitesi, hizmet kalitesi eklemek şart...

Tasarımın efendisi

“Tasarım ve İzmir fuarı” deyince aklınıza gelen ilk firmalardan biri… Belki de birincisi. Doğaltaşı teknoloji ile buluşturuyor ve yıllardır...

KPM’de Balıkesir büyüsü

Son dönemde öne çıkan firmalardan Kemalpaşa Marble… Ya da daha çok hafızalara kazınan ismiyle KPM… 2008 yılında Bursa’da açtığı...

İvme’de yeni moda: Brezza & Pianeta Blu

Doğaltaş sektöründe ismi onyx üretimi ile özdeşleşmiş bir firma İvme Mermer… Manisa Saraycık’ta açtığı onyx ocağıyla yola çıkan, ardından...

Çok Okunanlar

- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlara da göz atabilirsin
Diğer Haberler